مقالات

DTF چیست؟

چاپ DTF چیست ؟

 صنعت چاپ دیجیتال به روی پارچه از دهه گذشته رشد سریعی داشته است زیرا کاربران بیشتر و بیشتری به سمت دیجیتالی شدن چاپ پارچه روی آورده اند.
استفاده از چاپگرهای دیجیتال به افراد اجازه می دهد تا سهولت، سادگی، عملکرد بهتر چاپ پارچه، سازگاری و از همه مهمتر تنوع رنگ های بسیار زیادی
را در منسوجات القا کنند و در نتیجه کل فرآیند را به طور کلی قابل اعتماد و مقرون به صرفه می کنند.

فرآیندهای مختلفی وجود دارد که در صنعت چاپ منسوجات به صورت دیجیتالی انجام میگیرد.

در این مقاله، ما عمدتاً در مورد فرآیند چاپ DTF (چاپ مستقیم به فیلم) صحبت خواهیم کرد.

  • DTF  چیست؟
  • روش های محبوب چاپ پارچه
  • چاپ تصعید ، پرینت به روی کاغذ و ترانسفر به روی پارچه
  • چاپ دیجیتال به صورت مستقیم به روی پارچه
  • چاپ مستقیم به فیلم

چاپ DTF چیست؟

 DTF چیست؟

خلاصه فرایند چاپ DTF: دی تی اف یک فرآیند چاپ جایگزین برای DTG است.با استفاده از نوع خاصی از جوهر مبتنی بر آب برای چاپ یک فیلم انتقالی که سپس خشک می‌شود، یک چسب پودری روی پشت آن اعمال می‌شود و سپس برای چاپ یا استفاده فوری با استفاده از پرس حرارتی آماده می‌شود.

برجسته ترین عاملی که این فرآیند را شایسته استفاده در بین تعداد بیشتری خدمات دهندگان چاپ تیشرت، آزادی انتخاب تقریباً هر پارچه ای است. چه الیاف پلی استر، پنبه، ابریشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی یا الیاف مصنوعی، فرآیند چاپ DTF قطعاً روی آنها جادو خواهد کرد.

پیش نیازهای چاپ DTF

الزامات چاپ DTF نیازی به سرمایه گذاری سنگین از کاربر ندارد. شخصی که در حال حاضر درگیر یکی از فرآیندهای چاپ دیجیتال منسوجات ذکر شده در بالا باشد و بخواهد به چاپ DTF به عنوان توسعه کسب و کار روی بیاورد، یا کسی که بخواهد در چاپ دیجیتال منسوجات با شروع DTF سرمایه گذاری کند، باید در این زمینه سرمایه گذاری کند.

پرینتر های مخصوص چاپ فیلم dtf – این چاپگرها اغلب چاپگرهای اصلاح شده DTF نامیده می شوند. این پرینترها اکثراً پرینترهای پایه ۶ رنگ مخزن جوهر مانند Epson L800، L805، L1800 و غیره هستند. دلیل انتخاب این سری از چاپگرها این است که این چاپگرها با ۶ رنگ کار می کنند. این کار باعث راحتی کار می شود زیرا جوهرهای CMYK DTF         می‌توانند به مخازن استاندارد CMYK بروند در حالی که مخازن LC و LM چاپگر را می توان با جوهرهای DTF سفید پر کرد.
فیلم ها – فیلم های PET در فرآیند چاپ DTF استفاده می شوند. این فیلم ها با فیلم هایی که در چاپ صفحه استفاده می شوند متفاوت هستند. اینها ضخامتی در حدود ۰.۷۵ میلی متر دارند و ویژگی های انتقال بهتری دارند. در زبان بازار، این فیلم‌ها اغلب به عنوان فیلم‌های انتقال DTF شناخته می‌شوند. فیلم‌های DTF به‌صورت ورق‌های برش (می‌تواند برای استفاده در مقیاس کوچک استفاده شود) و رول (مورد استفاده در تنظیمات تجاری) موجود است. طبقه بندی دیگر فیلم های PET بر اساس نوع لایه برداری است که پس از انتقال انجام می شود. بر اساس دما، فیلم‌ها یا از نوع لایه‌برداری گرم یا لایه‌های لایه‌برداری سرد هستند
نرم افزار – نرم افزار بخش مهمی از فرآیند است. ویژگی های چاپ، عملکرد رنگ جوهرها و عملکرد نهایی چاپ بر روی پارچه پس از انتقال تا حد زیادی تحت تأثیر نرم افزار است. برای DTF، به یک نرم افزار RIP تخصصی نیاز است که بتواند رنگ های CMYK و سفید را مدیریت کند. پروفایل رنگ، سطوح جوهر، اندازه قطرات و سایر عواملی که در نتیجه چاپ بهینه نقش دارند، همگی توسط نرم افزار چاپ DTF کنترل می شوند.
پودر چسب داغ : پودر چاپ DTF به رنگ سفید است و به عنوان یک ماده چسبنده عمل می کند که رنگدانه های رنگی موجود در چاپ را به الیاف پارچه متصل می کند. درجات مختلفی از پودر ذوب داغ DTF وجود دارد که برحسب میکرون مشخص می شود. درجه مناسب باید بر اساس الزامات انتخاب شود.
جوهرهای چاپ DTF – اینها جوهرهای رنگدانه ای با طراحی خاص هستند که در رنگ های Cyan ، Magenta ،Yellow ،Black و سفید موجود هستند. جوهر سفید یک جزء ویژه است که پایه سفید چاپ را روی فیلم قرار می دهد و طرح رنگی روی آن چاپ می شود.

چاپ DTF با دستگاه های صنعتی

کسانی که میخواهند چاپ DTF را در تیراژ بالا و همچنین با سرعتی بالا انجام دهند، استفاده از دستگاه های پلاتر DTF یک گزینه عالی میباشد. دستگاه DTF صنعتی به دو دسته تقسیم میشود :

  1. دستگاه  DTF نیمه صنعتی
  2. دستگاه DTF صنعتی

تفاوت دستگاه های صنعتی DTF در فرایند کاری آن است. در پرینتر های رومیزی DTF طرح به روی کاغذ مخصوص DTF چاپ میشود و باید در مرحله بعد به صورت دستی پودر مخصوص را روی آن پچید  و  در مرحله بعدیش باید به صورت دستی با پرس حرارتی یا روش دیگه ، پودر را به روی کار ذوب کرد.

اما در پلاتر های DTF این فرایند همگی در یک دستگاه انجام میشود.
یعنی دستگاه هم جوهر ها را به روی کار کاغذ چاپ میکند و هم پودر را به روی کار میپباشد. در آخر نیز پودر را خود به روی طرح ذوب کرده و کار را آماده شده بیرون میدهد.
یعنی سرعت کار در این دستگاه های صنعتی چندین برابر سریع تر میباشد.
برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید روی نوشته نارنجی رنگ هر دستگاه کلیک کرده و وارد مقاله مجزای آن شوید.

نیمه صنعتی

خرید دستگاه DTF

اگر قصد خرید دستگاه چاپ یا اطلاعات بیشتر در مورد نحوه چاپ DTF  و دستگاه های مودر نیاز این نوع چاپ را دارید  میتوانید با ما در تماس باشید.

فتوبهمن ارائه دهنده انواع خدمات فروش دستگاه و ملزومات چاپ

شماره تماس:  ۰۹۳۳۵۵۵۶۶۳۶
داخلی : ۲۲۲ شماره شرکت: ۹۱۳۰۴۶۴۶-۰۲۱

۵/۵ امتیاز این مقاله